Candidates For 2020 Election Cycle

DISCLAIMER:

  • This information is an unofficial reference of candidates provided by the Florida Division of Elections and candidates who have filed with the PBC Supervisor of Elections. This information is updated weekly as candidates file and update their information.
  • No Party Selected (NRS) is a default designation for candidates who have not yet filed paperwork declaring their party affiliation in a partisan race.
Office Candidate Name (Party) Status
President Tyrone D. Brown (NPA) Filed
President George A. Dobson (DEM) Filed
President Andre Phillip Green (DEM) Filed
President Kyle Kenley Kopitke (NPA) Filed
President Ryan Adam Lipner (DEM) Filed
President Beverly Miller (INT) Filed
President Jamie Moore (NPA) Filed
President James A. Polk (WRI) Filed
President Shilo D. Rives (WRI) Filed
President Deborah Rouse (WRI) Filed
President Silvia Stagg (WRI) Filed
President Mitchell Williams (WRI) Filed
U.S. Representative, Dist. 18 Brian Mast (REP) Filed
U.S. Representative, Dist. 20 Lateresa A. Jones (REP) Filed
U.S. Representative, Dist. 21 Christian F. Acosta (REP) Filed
U.S. Representative, Dist. 21 Michael Joseph Bluemling, Jr. (REP) Filed
U.S. Representative, Dist. 21 Victor Garcia da Rosa (REP) Filed
U.S. Representative, Dist. 21 Lois Frankel (DEM) Filed
U.S. Representative, Dist. 22 Omar Reyes (NPA) Filed
State Senator, Dist. 25 Gayle B. Harrell (REP) Filed
State Senator, Dist. 29 Kevin Rader (DEM) Filed
State Senator, Dist. 31 Lori Beth Berman (DEM) Filed
State Representative, Dist. 81 Tina Polsky (DEM) Filed
State Representative, Dist. 82 Carl J. Domino (REP) Filed
State Representative, Dist. 82 John Franklin Snyder (REP) Filed
State Representative, Dist. 85 Rick Roth (REP) Filed
State Representative, Dist. 86 Matt Willhite (DEM) Filed
State Representative, Dist. 87 David Ryan Silvers (DEM) Filed
State Representative, Dist. 88 Al Jacquet (DEM) Filed
State Representative, Dist. 88 Philippe Louis "Bob" Jeune (DEM) Filed
State Representative, Dist. 88 Danielle Madsen (REP) Filed
State Representative, Dist. 89 James Bonfiglio (DEM) Filed
State Representative, Dist. 89 Michael A. Caruso (REP) Filed
State Representative, Dist. 90 Joe Casello (DEM) Filed
State Representative, Dist. 91 Emily Slosberg (DEM) Filed
State Attorney Dave Aronberg (DEM) Filed
Sheriff Ric Bradshaw (DEM) Filed
Sheriff Lauro E. Diaz (REP) Filed
Sheriff Alexander D. Freeman (DEM) Filed
Sheriff Samuel L. Thompson (REP) Filed
Supervisor of Elections William S. Abramson (NRS) Withdrew
Supervisor of Elections Paulette V. Armstead (DEM) Filed
Supervisor of Elections Thomas G. Caprio (REP) Filed
Supervisor of Elections Deandre J. Poole (DEM) Filed
Supervisor of Elections Michelle L. Sylvester (DEM) Filed
County Commissioner, Dist. 1 Maria G. Marino (REP) Filed
County Commissioner, Dist. 5 Karen Brill (DEM) Filed
County Commissioner, Dist. 7 Mackenson 'Mack' Bernard (DEM) Filed
County Commissioner, Dist. 7 Leonard Serratore (NPA) Filed
Port of Palm Beach - Group 2 Katherine M. Waldron (DEM) Filed